ŚWIADCZENIA RODZINNE, 500+ I ZA ŻYCIEM

Od tej publikacji wszystko się zaczęło… Została wydana na początku 2017 r., kiedy dopiero oswajaliśmy się z nowymi świadczeniami – świadczeniem wychowawczym, tzw. Rodzina 500+, oraz świadczeniem „za życiem”. W świadczeniach rodzinnych nowością była zasada „złotówka za złotówkę”. Minęło zaledwie kilka lat, a zmieniło się praktycznie wszystko – inne są zasady przyznawania świadczenia 500+, część problemów, nad którymi wówczas się zastanawialiśmy, zostały rozwiązane albo przez orzecznictwo, albo przez kolejne nowelizacje ustaw, pojawiły się zupełnie nowe rozwiązania i zupełnie nowe spory… Ja czasami do niej wracam, ale głównie z sentymentu. 

FUNDUSZ ALIMENTACYJNY

Po publikacji o świadczeniach rodzinnych, postanowiłam iść za ciosem i napisałam kolejną, o świadczeniu z funduszu alimentacyjnego. Została wydana w 2017 r., w stanie prawnym z sierpnia 2017 r. Jak w każdej dziedzinie, w tej również przez cztery lata zmieniło się sporo, ale częściowo wciąż ta publikacja jest aktualna i wciąż można ją nabyć pod tym linkiem.

KONSTYTUCJA BIZNESU. PRAKTYCZNE OMÓWIENIE PAKIETU USTAW

Od 30 kwietnia 2018 r. weszła w życie Konstytucja biznesu. Dziś mało kto o tym pamięta, ale wtedy wydawało się, że życie przedsiębiorców zmieni się w znaczący sposób. „Konstytucją biznesu” nazywano pakiet pięciu ustaw, które w kompleksowy sposób regulują  zagadnienia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Na pakiet ten składają się: ustawa – Prawo przedsiębiorców, ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP, ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz ustawa – Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej. 

Konstytucja biznesu, jak się okazało powtórzyła wiele rozwiązań już znanych, takich jak: zasady prowadzenia działalności gospodarczej, podział przedsiębiorców na mikro, małych oraz średnich, podjęcie, zawieszenie oraz zakończenie działalności, reglamentacja działalności gospodarczej, kontrola w przedsiębiorstwie, zasada „jednego okienka”, a także dane podlegające oraz niepodlegające wpisowi do CEIDG. W książce omówiłam te kwestie, z powołaniem się na aktualne orzecznictwo.

Przyglądałam się również nowościom, jakie wprowadził ten pakiet ustaw i zastanawiałam się, na ile zmienią one realia prowadzenia działalności gospodarczej. Najbardziej znane z nich, to: 

  • katalog zasad obowiązujących w relacjach przedsiębiorca – organy administracji (w tym m.in.: „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy, zasada pewności prawa),
  • działalność nieewidencjonowana,
  • rozszerzenie możliwości zawieszenia działalności gospodarczej,
  • ograniczenie posługiwania się numerem REGON,
  • ulga dla rozpoczynających działalność gospodarczą,
  • instytucja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców,
  • zasady obowiązujących podczas uchwalania aktów prawnych dotyczących przedsiębiorców.

Książkę napisałam w 2018 r., przed wejściem w życie Konstytucji biznesu. Minęło kilka lat, ale jest ona w dużej mierze aktualna i nadal można ją nabyć tutaj.

LEGISLACJA W JEDNOSTKACH SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

Być może tytuł z użyciem wyrazu „legislacja” brzmi groźnie, ale tak naprawdę chodzi o codzienność każdego pracownika samorządowego – tworzenie projektów uchwał i zarządzeń. Od wielu lat jako radca prawny sprawdzam takie projekty, pomagam utworzyć trudniejsze z nich, a także bronię ich zgodności z prawem w sporach sądowych. 

W tej publikacji podzieliłam się swoją wiedzą, nie tylko opartą na zasadach techniki prawodawczej, ale przede wszystkim wynikającą z wieloletniej praktyki. Chciałam w sposób zrozumiały dla Czytelnika zasad tworzenia prawa miejscowego, a także prawa wewnętrznie obowiązującego, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Książka spotkała się z pozytywnym przyjęciem, ze strony moich klientów i współpracowników. Zasady tworzenia aktów prawnych nie zmieniły się; mimo, że książka została wydana w 2018 r., jest wciąż aktualna. 

Omówiłam w niej:

  • zakres spraw, które mogą być uregulowane aktem prawa miejscowego,
  • rodzaje aktów prawa miejscowego,
  • zasady redagowania uchwał i zarządzeń,
  • strukturę aktów prawnych, w tym również podział aktu prawnego na jednostki redakcyjne,
  • zasady ogłaszania aktów prawa miejscowego, ich zmiany oraz uchylania,
  • procedurę kontroli legalności prawa miejscowego (w tym nadzór oraz kontrola sądowa).

Przytoczyłam liczne orzecznictwo sądowepraktyczne przykłady wskazówki, a także wzory przykładowych uchwał i zarządzeń wydawanych przez JST (z podziałem na gminę, powiat oraz województwo). Wszystkie wzory z opcją edycji (format MS Word) zawarto w suplemencie elektronicznym. Publikację można nabyć tutaj

UMOWY CYWILNOPRAWNE W PRAKTYCE JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO 

Każdy pracownik samorządowy prędzej czy później zetknie się z umową cywilnoprawną. W zależności od stanowiska będzie to zlecenie, dzieło, najem, dzierżawa, umowa o roboty budowlane…  

Tworzenie umów dla potrzeb jednostek samorządowych jest o wiele trudniejsze niż dla przedsiębiorców, gdyż oprócz regulacji prawa cywilnego, trzeba jeszcze pamiętać o wymogach finansów publicznych, w tym o dyscyplinie finansów publicznych. Sprawdzianem prawidłowości zawieranych umów jest nie tylko ich wykonanie w praktyce, ale także ich ocena przez liczne instytucje kontrolne.

W tej książce chciałam podzielić się wiedzą praktyczną nie tylko w zakresie konstruowania umów, ale także stosowania w nich określonych zapisów – na przykład budzących wiele problemów i kontrowersji kar umownych. 

Przedstawiam proces tworzenia i wykonywania umów w jednostkach samorządowych – począwszy od procedury poprzedzającej zawarcie umowy (konieczność uzyskania kontrasygnaty lub akceptacji głównego księgowego, ustalenie wartości przedmiotu zamówienia, wybór formy umowy), poprzez szczegółowe wyjaśnienie wszystkich elementów treści umowy, aż do jej zmiany lub rozwiązania. Nie pomijam przy tym zagadnień budzących w praktyce najwięcej wątpliwości (zadatek i zaliczka, kary umowne, odsetki, rękojmia i gwarancja) oraz takich, które pojawiły się stosunkowo niedawno (stawka godzinowa, klauzula informacyjna zgodna z RODO). Wiele problemów zilustrowano przykładami.

Oczywiście, nie mogłam zaproponować rozwiązań uniwersalnych. Przygotowując umowę, za każdym razem zamawiający ma inny cel i co innego chce osiągnąć, nie jest możliwe opracowanie jednego wzoru umowy, który obowiązywałby zawsze i pasował do każdej sytuacji. 

Od czasu, kiedy książka została wydana, zmieniła się ustawa Prawo zamówień publicznych. Jednak szereg problemów, które omawiam, są wciąż aktualne.

Książkę można nabyć tutaj.

JEDNOSTKI POMOCNICZE GMINY

To moja najnowsza książka. Zawsze chciałam napisać o jednostkach pomocniczych gminy – sołectwach, dzielnicach, osiedlach, a także jednostkach nienazwanych (np. przysiółek, obwód, kolonia, rejon, rewir, okręg). Jednostki pomocnicze stanowią część gminy i działają w ramach jej struktur, podlegają jej nadzorowi, nie mają odrębnej podmiotowości, budżetu, środków, a zakres działania zarówno samej jednostki, jak i jej organów zależy od decyzji gminy. Pisanie tej książki było dużym wyzwaniem, gdyż regulacje prawne odnoszące się do jednostek pomocniczych są bardzo skąpe i nie odpowiadają na wiele pytań. Odpowiedzi szukałam w orzecznictwie – zarówno sądowym, jak i organów nadzoru, a także w komentarzach, często różniących się w poglądach.

Osobnym tematem, jaki poruszyłam jest fundusz sołecki i jego wykorzystanie. Tworzenie funduszu, rozpatrywanie wniosków, a potem ich realizacja od początku istnienia funduszu budzi liczne kontrowersje. Omówiłam i starałam się wyjaśnić jak najwięcej z nich. 


Do książki dołączono suplement elektroniczny z edytowalną wersją wzorów uchwał i protokołów zamieszczonych w książce. 

Publikacja została wydana w roku 2021 i jest do nabycia tutaj.